Post by COLLARM on Dec 5, 2008 7:22:55 GMT -5
XXX World Armwrestling Championships
November 29th - December 7th 2008
Kelowna, B.C. Canada
day 1
Boys Left 50
1 KAZ2001 BAUYRZHAN ABUYUROV
2 RUS2857 YURY KAKORIN
3 SWE3011 JESPER RYDSTDT
4 CAN1886 TANNER STEWART
Boys Left 55
1 RUS2858 EDUARD MULLAGUOV
2 CAN1802 JOSEPH DIRK
Boys Left 60
1 RUS2859 SOSLAN AKHPOLOV
2 ESP4204 OSCAR UTIEL ESCRIBANO
3 CAN1870 KEVIN KUEMPER
4 CAN1872 JAMES BOWEN
Boys Left 65
1 BUL1008 GEORGI GAYDARDJIEV
2 UKR2233 SHENGELI GORBATENKO
3 KAZ2003 VIKTOR MIKHAILOV
4 SWE3012 SIMON SJODIN
5 BRA5324 FELIPE DOS SANTOS BARBOSA
6 CAN1871 JARED BORSTMAYER
Boys Left 70
1 RUS2807 ALEXEI LOBANOV
2 RUS2860 NIKOLAY RESHETNIKOV
3 CZE1609 RADEK KLEIN
4 BRA5323 DIOGO MAIA BECCARI
5 USA3963 MICHAEL HANN
6 SWE3013 TOMMY YNGVESSON
Boys Left 80
1 RUS2861 RUSLAN DZHIBILOV
2 RUS2871 NAIL AKHMETOV
3 CZE1601 MATEJ SVOBODA
4 CAN1874 BILLY GRAVEL
5 TUR5112 HASAN ALI SAY
6 JPN1912 EIRYOKU ITAKURA
7 USA3965 GREG ARNOLD
8 BRA5325 GUISEPPE PANZETTI
Boys Left 80+
1 RUS2864 ARTEM GRISHIN
2 RUS2855 KIRILL SEMENOV
3 USA3966 JOSH WHITE
4 CZE1603 JAN TESAR
5 USA3967 TOM DIXON
6 NOR1406 ASLE KVAMSDAL
7 TUR5108 KAMIL YUCEL
8 BRA5326 KAYQUE DE SILVA
9 CAN1875 JOHN HUSEINI
Disabled Ladies Left 60
1 CAN1852 LAURA WEBB
2 RUS2856 SVETLANA KUZNETSOVA
3 RUS2846 DAMIRA KANTSEROVA
4 RUS2854 NATALIA YANUTO
5 TUR5106 HATICE GUNACTI
Disabled Ladies Left 60+
1 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
2 RUS2847 IRINA TURCHINSKAYA
Disabled Mens Left 60
1 UZB1702 MIRZOHID SHARAPOV
2 TUR5105 MEHMET KAYA
3 BRA5301 VALDOMIRO PEREIRA DE SOUZA
4 RUS2848 MIKHAIL ZVEREV
5 UKR2229 OLEXANDR BURYA
Disabled Mens Left 75
1 BLR2608 VIKTAR BRATCHENIA
2 RUS2849 RUSLAN MAMEDOV
3 CAN1867 DARRELL BELYK
4 TUR5115 NURETTIN YUKSEL
5 BRA5303 CARLOS APARECIDO GONCALVES
6 BRA5323 DIOGO MAIA BECCARI
7 RUS2850 VIACHESLAV SAMARIN
8 CAN1868 GARRY KELL
Disabled Mens Left 90
1 RUS2851 ROMAN KRUGLIKOV
2 UKR2231 VADYM KRASOV
Disabled Mens Left 90+
1 TUR5104 SUREYYA AYCE
2 RUS2852 VLADIMIR MAKARISHCHEV
3 USA3978 ROBERT BROWN
4 RUS2853 VLADIMIR GLADILIN
5 UKR2232 OLEKSANDR POROSHYN
6 TUR5116 MUSTAFA DINLEYICI
7 KAZ2021 RUSTAM AKRAMOV
Girls Left 45
1 RUS2865 NADEZDA ERMAKOVA
2 UKR2236 IULIIA DEMCHUK
3 TUR5101 KEVSER TOPALOMER
4 CAN1877 LACEY BORSTMAYER
5 CAN1878 EMILY JONES
Girls Left 50
1 KAZ2015 NAZERKE MALKHAIDAROVA
2 TUR5109 ESRA KIRAZ
Girls Left 55
1 SWE3014 CAROLINA PETTERSSON
2 USA3948 ASHLEY STOKES
3 RUS2866 YULIA GORSKOVA
CONSUELO MARIA DE SOUZA
ALMEDIA
4 BRA5348
5 POL2503 MARTA OPALINSKA
Girls Left 60
1 RUS2867 ANASTASIYA KARPUKHINA
DAMARIES MALAQUIS SOARES DA
SILVA
2 BRA5346
3 RUS2868 TATYANA NIKISHEVA
4 CZE1607 MARKETA VOJTKOVA
5 KAZ2018 NAZERKE YEGINBAYEVA
6 CAN1854 LAURA COOK
Girls Left 70
1 SWE3016 SARAH BACKMAN
2 SWE3015 ELIN HAAG
3 USA3968 JOLENE RICHARDS
4 RUS2869 MARINA KRYLOVA
5 TUR5103 TUGBA KOC
6 CAN1879 ALEXA MITCHELL
Grand Master Left 75
1 CAN1831 DAVE HICKS
2 GER2302 JURGEN BAUMANN
3 SWE3004 KENT ANDERSSON
4 CAN1837 GARY MACDONALD
5 GER2305 SANDOR SZILAGYI
6 USA3926 ZEE BUGAI
7 JPN1910 SHUNJI YOSHII
8 KAZ2014 SERGEY MIKHAYLOV
9 JPN1909 TAKASHI URAGI
10 USA3927 STEVE MYERS
Grand Master Left 90
1 USA3929 TONY VILLA
2 CZE1606 JAROSLAV STUSEK
3 SWE3005 JONNY JONSSON
4 CAN1832 TONY SENGER
5 USA3931 RAY DARLING
6 ISR3101 JOE FORMAN
7 POL2501 JANUSZ PIECHOWSKI
8 RUS2829 ALEXANDR POZDNYAKOV
9 CAN1833 JOZEF TROCHA
Grand Master Left 90+
1 USA3934 STEVE PHIPPS
2 RUS2830 VLADIMIR TROFIMOV
3 RUS2831 PETR PROKHOROV
4 CAN1835 BOB PENNER
5 CAN1836 RONALD HIGHET
6 FRA1302 BALLAUD BILL
7 HOL2905 HERMAN FEBERWEE
8 ITA4110 GIULIO BERTACCHI
9 LTU6105 VYDAS MIKELIONIS
10 USA3933 BRUCE WAY
Master Ladies Left 60
1 BRA5347 CRHIS REGIANE TEODORO SOUZA
2 HUN3405 JUDIT ZSIRAINE
3 BRA5350 MARIA CRISTINA BOGNAR
4 RUS2845 OLGA OREKHOVA
5 TUR5106 HATICE GUNACTI
6 CAN1850 SHERRI SLUYMERS
7 CAN1862 LORI LAROCQUE
Master Ladies Left 70
1 LTU6103 VILIJA PARNARAUSKIENNE
2 GER2309 PETRA SPATZ
3 CAN1863 JOANNE LACHANCE
4 USA3961 CAROLYN FISHER
5 BRA5341 MARIA APARECIDA COLIS JORGE
6 KGZ5904 OLGA IAROSLAVTSEVA
Master Ladies Left 80+
1 CAN1860 LORI POW
2 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
3 BRA5335 HELENICE DE SOUZA ALMEIDA
4 USA3962 CYNTHIA YERBY
Master Mens Left 100
1 SWE3008 THOMAS FALTSJO
2 CAN1844 BEN SOLES
3 JPN1906 NOBUYUKI MITSUHASHI
4 USA3931 RAY DARLING
5 CAN1846 BRAIN MOORE
6 UZB1703 IGOR SHISHKOV
7 GER2308 STEFAN METKA
8 USA3946 ROBERT COPPLA
Master Mens Left 100+
1 CAN1829 EARL WILSON
2 USA3934 STEVE PHIPPS
3 RUS2830 VLADIMIR TROFIMOV
4 UKR2219 MYKOLA KHITSENKO
5 CAN1830 LEN HOUGHTON
6 FRA1302 BALLAUD BILL
7 USA3970 BOB SCHAFFER
8 GEO5214 EREKLE GURCHIANI
9 RUS2828 SERGEY GONCHAROV
Master Mens Left 70
1 JPN1910 SHUNJI YOSHII
2 USA3936 GENE DUNN
3 CAN1839 BRIAN MANSON
4 GER2306 ANDREAS GARCIA
5 ITA4108 FRANCO CAPRA
6 RUS2872 ARTUR AGADZHANYAN
7 CAN1837 GARY MACDONALD
Master Mens Left 80
1 USA3938 JOHN PARTON
2 CAN1840 SYLVIO BOURQUE
3 FIN1503 PASI KUNNARI
4 CAN1815 GORD SQUIRE
5 RUS2825 ALEXANDER BAKLANOV
6 FIN1504 KIM SODERHOLM
7 ARM4005 DAVIT NERSISYAN
8 GER2307 ANDREAS KREFTING
9 RUS2826 NIKOLAY MORSUEV
PAULO ROGERIO DE OLIVEIRA
SABINIONI
10 BRA5320
11 USA3940 CLAYNE HANSEN
12 ITA4109 ERMANNO MARANGON
CARLOS EDUARDO ARAUJO D
AVOLI
13 BRA5319
14 CAN1841 TREVOR WILLIAMS
15 GER2305 SANDOR SZILAGYI
Master Mens Left 90
1 USA3942 ALAN BOWN
2 RUS2827 BORIS TRIKOLICH
3 USA3922 DWAYNE HANEL
4 CAN1843 FRED ROY5 BUL1006 DANIEL ZHIVKOV
6 POL2502 DARIUSZ SUZOS
7 SWE3006 JORGEN KARLSSON
8 CAN1842 PAUL ZAGROBELNY
9 LTU6102 ALEKSANDRAS PANCEROVAS
11 SWE3005 JONNY JONSSON
12 HOL2904 JOCK MCKAY
Senior Grand Master Left 75
1 GBR2703 PETER KIRLEW
2 JPN1908 SEIJI NAKAHARA
3 JPN1911 SATOSHI TAKEI
Senior Grand Master Left 90
1 USA3931 RAY DARLING
2 CAN1832 TONY SENGER
3 BRA5321 HUGUES JORGE
4 CAN1883 ROGER MANSON
November 29th - December 7th 2008
Kelowna, B.C. Canada
day 1
Boys Left 50
1 KAZ2001 BAUYRZHAN ABUYUROV
2 RUS2857 YURY KAKORIN
3 SWE3011 JESPER RYDSTDT
4 CAN1886 TANNER STEWART
Boys Left 55
1 RUS2858 EDUARD MULLAGUOV
2 CAN1802 JOSEPH DIRK
Boys Left 60
1 RUS2859 SOSLAN AKHPOLOV
2 ESP4204 OSCAR UTIEL ESCRIBANO
3 CAN1870 KEVIN KUEMPER
4 CAN1872 JAMES BOWEN
Boys Left 65
1 BUL1008 GEORGI GAYDARDJIEV
2 UKR2233 SHENGELI GORBATENKO
3 KAZ2003 VIKTOR MIKHAILOV
4 SWE3012 SIMON SJODIN
5 BRA5324 FELIPE DOS SANTOS BARBOSA
6 CAN1871 JARED BORSTMAYER
Boys Left 70
1 RUS2807 ALEXEI LOBANOV
2 RUS2860 NIKOLAY RESHETNIKOV
3 CZE1609 RADEK KLEIN
4 BRA5323 DIOGO MAIA BECCARI
5 USA3963 MICHAEL HANN
6 SWE3013 TOMMY YNGVESSON
Boys Left 80
1 RUS2861 RUSLAN DZHIBILOV
2 RUS2871 NAIL AKHMETOV
3 CZE1601 MATEJ SVOBODA
4 CAN1874 BILLY GRAVEL
5 TUR5112 HASAN ALI SAY
6 JPN1912 EIRYOKU ITAKURA
7 USA3965 GREG ARNOLD
8 BRA5325 GUISEPPE PANZETTI
Boys Left 80+
1 RUS2864 ARTEM GRISHIN
2 RUS2855 KIRILL SEMENOV
3 USA3966 JOSH WHITE
4 CZE1603 JAN TESAR
5 USA3967 TOM DIXON
6 NOR1406 ASLE KVAMSDAL
7 TUR5108 KAMIL YUCEL
8 BRA5326 KAYQUE DE SILVA
9 CAN1875 JOHN HUSEINI
Disabled Ladies Left 60
1 CAN1852 LAURA WEBB
2 RUS2856 SVETLANA KUZNETSOVA
3 RUS2846 DAMIRA KANTSEROVA
4 RUS2854 NATALIA YANUTO
5 TUR5106 HATICE GUNACTI
Disabled Ladies Left 60+
1 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
2 RUS2847 IRINA TURCHINSKAYA
Disabled Mens Left 60
1 UZB1702 MIRZOHID SHARAPOV
2 TUR5105 MEHMET KAYA
3 BRA5301 VALDOMIRO PEREIRA DE SOUZA
4 RUS2848 MIKHAIL ZVEREV
5 UKR2229 OLEXANDR BURYA
Disabled Mens Left 75
1 BLR2608 VIKTAR BRATCHENIA
2 RUS2849 RUSLAN MAMEDOV
3 CAN1867 DARRELL BELYK
4 TUR5115 NURETTIN YUKSEL
5 BRA5303 CARLOS APARECIDO GONCALVES
6 BRA5323 DIOGO MAIA BECCARI
7 RUS2850 VIACHESLAV SAMARIN
8 CAN1868 GARRY KELL
Disabled Mens Left 90
1 RUS2851 ROMAN KRUGLIKOV
2 UKR2231 VADYM KRASOV
Disabled Mens Left 90+
1 TUR5104 SUREYYA AYCE
2 RUS2852 VLADIMIR MAKARISHCHEV
3 USA3978 ROBERT BROWN
4 RUS2853 VLADIMIR GLADILIN
5 UKR2232 OLEKSANDR POROSHYN
6 TUR5116 MUSTAFA DINLEYICI
7 KAZ2021 RUSTAM AKRAMOV
Girls Left 45
1 RUS2865 NADEZDA ERMAKOVA
2 UKR2236 IULIIA DEMCHUK
3 TUR5101 KEVSER TOPALOMER
4 CAN1877 LACEY BORSTMAYER
5 CAN1878 EMILY JONES
Girls Left 50
1 KAZ2015 NAZERKE MALKHAIDAROVA
2 TUR5109 ESRA KIRAZ
Girls Left 55
1 SWE3014 CAROLINA PETTERSSON
2 USA3948 ASHLEY STOKES
3 RUS2866 YULIA GORSKOVA
CONSUELO MARIA DE SOUZA
ALMEDIA
4 BRA5348
5 POL2503 MARTA OPALINSKA
Girls Left 60
1 RUS2867 ANASTASIYA KARPUKHINA
DAMARIES MALAQUIS SOARES DA
SILVA
2 BRA5346
3 RUS2868 TATYANA NIKISHEVA
4 CZE1607 MARKETA VOJTKOVA
5 KAZ2018 NAZERKE YEGINBAYEVA
6 CAN1854 LAURA COOK
Girls Left 70
1 SWE3016 SARAH BACKMAN
2 SWE3015 ELIN HAAG
3 USA3968 JOLENE RICHARDS
4 RUS2869 MARINA KRYLOVA
5 TUR5103 TUGBA KOC
6 CAN1879 ALEXA MITCHELL
Grand Master Left 75
1 CAN1831 DAVE HICKS
2 GER2302 JURGEN BAUMANN
3 SWE3004 KENT ANDERSSON
4 CAN1837 GARY MACDONALD
5 GER2305 SANDOR SZILAGYI
6 USA3926 ZEE BUGAI
7 JPN1910 SHUNJI YOSHII
8 KAZ2014 SERGEY MIKHAYLOV
9 JPN1909 TAKASHI URAGI
10 USA3927 STEVE MYERS
Grand Master Left 90
1 USA3929 TONY VILLA
2 CZE1606 JAROSLAV STUSEK
3 SWE3005 JONNY JONSSON
4 CAN1832 TONY SENGER
5 USA3931 RAY DARLING
6 ISR3101 JOE FORMAN
7 POL2501 JANUSZ PIECHOWSKI
8 RUS2829 ALEXANDR POZDNYAKOV
9 CAN1833 JOZEF TROCHA
Grand Master Left 90+
1 USA3934 STEVE PHIPPS
2 RUS2830 VLADIMIR TROFIMOV
3 RUS2831 PETR PROKHOROV
4 CAN1835 BOB PENNER
5 CAN1836 RONALD HIGHET
6 FRA1302 BALLAUD BILL
7 HOL2905 HERMAN FEBERWEE
8 ITA4110 GIULIO BERTACCHI
9 LTU6105 VYDAS MIKELIONIS
10 USA3933 BRUCE WAY
Master Ladies Left 60
1 BRA5347 CRHIS REGIANE TEODORO SOUZA
2 HUN3405 JUDIT ZSIRAINE
3 BRA5350 MARIA CRISTINA BOGNAR
4 RUS2845 OLGA OREKHOVA
5 TUR5106 HATICE GUNACTI
6 CAN1850 SHERRI SLUYMERS
7 CAN1862 LORI LAROCQUE
Master Ladies Left 70
1 LTU6103 VILIJA PARNARAUSKIENNE
2 GER2309 PETRA SPATZ
3 CAN1863 JOANNE LACHANCE
4 USA3961 CAROLYN FISHER
5 BRA5341 MARIA APARECIDA COLIS JORGE
6 KGZ5904 OLGA IAROSLAVTSEVA
Master Ladies Left 80+
1 CAN1860 LORI POW
2 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
3 BRA5335 HELENICE DE SOUZA ALMEIDA
4 USA3962 CYNTHIA YERBY
Master Mens Left 100
1 SWE3008 THOMAS FALTSJO
2 CAN1844 BEN SOLES
3 JPN1906 NOBUYUKI MITSUHASHI
4 USA3931 RAY DARLING
5 CAN1846 BRAIN MOORE
6 UZB1703 IGOR SHISHKOV
7 GER2308 STEFAN METKA
8 USA3946 ROBERT COPPLA
Master Mens Left 100+
1 CAN1829 EARL WILSON
2 USA3934 STEVE PHIPPS
3 RUS2830 VLADIMIR TROFIMOV
4 UKR2219 MYKOLA KHITSENKO
5 CAN1830 LEN HOUGHTON
6 FRA1302 BALLAUD BILL
7 USA3970 BOB SCHAFFER
8 GEO5214 EREKLE GURCHIANI
9 RUS2828 SERGEY GONCHAROV
Master Mens Left 70
1 JPN1910 SHUNJI YOSHII
2 USA3936 GENE DUNN
3 CAN1839 BRIAN MANSON
4 GER2306 ANDREAS GARCIA
5 ITA4108 FRANCO CAPRA
6 RUS2872 ARTUR AGADZHANYAN
7 CAN1837 GARY MACDONALD
Master Mens Left 80
1 USA3938 JOHN PARTON
2 CAN1840 SYLVIO BOURQUE
3 FIN1503 PASI KUNNARI
4 CAN1815 GORD SQUIRE
5 RUS2825 ALEXANDER BAKLANOV
6 FIN1504 KIM SODERHOLM
7 ARM4005 DAVIT NERSISYAN
8 GER2307 ANDREAS KREFTING
9 RUS2826 NIKOLAY MORSUEV
PAULO ROGERIO DE OLIVEIRA
SABINIONI
10 BRA5320
11 USA3940 CLAYNE HANSEN
12 ITA4109 ERMANNO MARANGON
CARLOS EDUARDO ARAUJO D
AVOLI
13 BRA5319
14 CAN1841 TREVOR WILLIAMS
15 GER2305 SANDOR SZILAGYI
Master Mens Left 90
1 USA3942 ALAN BOWN
2 RUS2827 BORIS TRIKOLICH
3 USA3922 DWAYNE HANEL
4 CAN1843 FRED ROY5 BUL1006 DANIEL ZHIVKOV
6 POL2502 DARIUSZ SUZOS
7 SWE3006 JORGEN KARLSSON
8 CAN1842 PAUL ZAGROBELNY
9 LTU6102 ALEKSANDRAS PANCEROVAS
11 SWE3005 JONNY JONSSON
12 HOL2904 JOCK MCKAY
Senior Grand Master Left 75
1 GBR2703 PETER KIRLEW
2 JPN1908 SEIJI NAKAHARA
3 JPN1911 SATOSHI TAKEI
Senior Grand Master Left 90
1 USA3931 RAY DARLING
2 CAN1832 TONY SENGER
3 BRA5321 HUGUES JORGE
4 CAN1883 ROGER MANSON