Post by COLLARM on Dec 5, 2008 7:27:20 GMT -5
XX World Armwrestling Championships
November 29th - December 7th 2008
Kelowna, B.C. Canada
day 2
Boys Right 50
1 RUS2857 YURY KAKORIN
2 KAZ2001 BAUYRZHAN ABUYUROV
3 SWE3011 JESPER RYDSTDT
4 CAN1886 TANNER STEWART
Boys Right 55
1 RUS2858 EDUARD MULLAGUOV
2 CAN1802 JOSEPH DIRK
Boys Right 60
1 RUS2859 SOSLAN AKHPOLOV
2 ESP4204 OSCAR UTIEL ESCRIBANO
3 CAN1870 KEVIN KUEMPER
4 CAN1872 JAMES BOWEN
Boys Right 65
1 BUL1008 GEORGI GAYDARDJIEV
2 UKR2233 SHENGELI GORBATENKO
3 KAZ2003 VIKTOR MIKHAILOV
4 SWE3012 SIMON SJODIN
5 CAN1865 DAUSEN KLUIN
6 BRA5324 FELIPE DOS SANTOS BARBOSA
7 CAN1871 JARED BORSTMAYER
Boys Right 70
1 RUS2807 ALEXEI LOBANOV
2 RUS2860 NIKOLAY RESHETNIKOV
3 USA3963 MICHAEL HANN
4 CAN1873 RYAN HUMEN
5 USA3964 SAXXON RYAN
6 CZE1609 RADEK KLEIN
7 SWE3013 TOMMY YNGVESSON
Boys Right 80
1 RUS2861 RUSLAN DZHIBILOV
2 RUS2862 MAKSIM FOMIN
3 CZE1601 MATEJ SVOBODA
4 TUR5112 HASAN ALI SAY
5 USA3965 GREG ARNOLD
6 JPN1912 EIRYOKU ITAKURA
7 BRA5325 GUISEPPE PANZETTI
Boys Right 80+
1 RUS2864 ARTEM GRISHIN
2 USA3967 TOM DIXON
3 RUS2863 ANDREY MINASYAN
4 CZE1603 JAN TESAR
5 NOR1406 ASLE KVAMSDAL
6 CAN1876 KEENAN KOHUT
7 USA3966 JOSH WHITE
8 TUR5108 KAMIL YUCEL
9 BRA5326 KAYQUE DE SILVA
10 CAN1875 JOHN HUSEINI
Disabled Ladies Right 60
1 CAN1852 LAURA WEBB
2 RUS2846 DAMIRA KANTSEROVA
3 RUS2854 NATALIA YANUTO
4 TUR5106 HATICE GUNACTI
Disabled Ladies Right 60+
1 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
2 RUS2847 IRINA TURCHINSKAYA
Disabled Mens Right 60
1 RUS2848 MIKHAIL ZVEREV
2 BRA5301 VALDOMIRO PEREIRA DE SOUZA
3 TUR5105 MEHMET KAYA
4 UKR2229 OLEXANDR BURYA
Disabled Mens Right 75
1 RUS2849 RUSLAN MAMEDOV
2 BLR2608 VIKTAR BRATCHENIA
3 CAN1864 VERNON MARTEL
4 TUR5115 NURETTIN YUKSEL
5 RUS2850 VIACHESLAV SAMARIN
6 BRA5303 CARLOS APARECIDO GONCALVES
7 CAN1868 GARRY KELL
Disabled Mens Right 90
1 RUS2851 ROMAN KRUGLIKOV
2 UKR2231 VADYM KRASOV
3 CAN1869 ALLAN HEINRICKS
CARLOS EDUARDO ARAUJO D
AVOLI
4 BRA5319
5 CAN1866 BRANDON DUKE OLAFSON
Disabled Mens Right 90+
1 TUR5116 MUSTAFA DINLEYICI
2 TUR5104 SUREYYA AYCE
3 RUS2852 VLADIMIR MAKARISHCHEV
4 RUS2853 VLADIMIR GLADILIN
5 UKR2232 OLEKSANDR POROSHYN
6 KAZ2021 RUSTAM AKRAMOV
Girls Right 45
1 RUS2865 NADEZDA ERMAKOVA
2 UKR2236 IULIIA DEMCHUK
3 TUR5101 KEVSER TOPALOMER
4 CAN1877 LACEY BORSTMAYER
5 CAN1878 EMILY JONES
Girls Right 50
1 KAZ2015 NAZERKE MALKHAIDAROVA
2 TUR5109 ESRA KIRAZ
Girls Right 55
1 KAZ2017 ZHAZIRA AKBAYEVA
CONSUELO MARIA DE SOUZA
ALMEDIA
2 BRA5348
3 SWE3014 CAROLINA PETTERSSON
4 RUS2866 YULIA GORSKOVA
5 USA3948 ASHLEY STOKES
6 POL2503 MARTA OPALINSKA
Girls Right 60
1 RUS2867 ANASTASIYA KARPUKHINA
DAMARIES MALAQUIS SOARES DA
SILVA
2 BRA5346
3 KAZ2018 NAZERKE YEGINBAYEVA
4 RUS2868 TATYANA NIKISHEVA
5 CAN1854 LAURA COOK
6 CZE1607 MARKETA VOJTKOVA
Girls Right 70
1 SWE3016 SARAH BACKMAN
2 RUS2869 MARINA KRYLOVA
3 SWE3015 ELIN HAAG
4 TUR5103 TUGBA KOC
5 USA3954 KELSEY KLEINHANS-SIMMONS
6 USA3968 JOLENE RICHARDS
7 CAN1879 ALEXA MITCHELL
Grand Master Right 75
1 CAN1831 DAVE HICKS
2 SWE3004 KENT ANDERSSON
3 GER2302 JURGEN BAUMANN
4 JPN1909 TAKASHI URAGI
5 USA3927 STEVE MYERS
6 HUN3403 MIHALY JOZSA
7 USA3926 ZEE BUGAI
8 CAN1837 GARY MACDONALD
9 GER2305 SANDOR SZILAGYI
10 KAZ2014 SERGEY MIKHAYLOV
11 JPN1908 SEIJI NAKAHARA
Grand Master Right 90
1 USA3930 JOHN WOOLSEY
2 CAN1832 TONY SENGER
3 RUS2829 ALEXANDR POZDNYAKOV
4 CZE1606 JAROSLAV STUSEK
5 POL2501 JANUSZ PIECHOWSKI6 USA3928 JAMES BATTLES
7 SWE3005 JONNY JONSSON
8 CAN1833 JOZEF TROCHA
9 ISR3101 JOE FORMAN
Master Ladies Right 60
1 BRA5347 CRHIS REGIANE TEODORO SOUZA
2 BRA5350 MARIA CRISTINA BOGNAR
3 HUN3405 JUDIT ZSIRAINE
4 RUS2845 OLGA OREKHOVA
5 CAN1862 LORI LAROCQUE
6 CAN1850 SHERRI SLUYMERS
7 TUR5106 HATICE GUNACTI
Master Ladies Right 70
1 LTU6103 VILIJA PARNARAUSKIENNE
2 USA3961 CAROLYN FISHER
3 CAN1863 JOANNE LACHANCE
4 GER2309 PETRA SPATZ
5 BRA5341 MARIA APARECIDA COLIS JORGE
6 KGZ5904 OLGA IAROSLAVTSEVA
Master Ladies Right 80+
1 CAN1860 LORI POW
2 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
3 BRA5335 HELENICE DE SOUZA ALMEIDA
4 USA3962 CYNTHIA YERBY
5 USA3959 CONNIE ANDERSON
Master Mens Right 100
1 SWE3008 THOMAS FALTSJO
2 HUN3404 FERENC SIMON
3 USA3946 ROBERT COPPLA
4 GER2308 STEFAN METKA
5 USA3945 JOHN LA VERGNE
6 CAN1844 BEN SOLES
7 CAN1845 TERRY PALASCHAK
Master Mens Right 100+
1 USA3970 BOB SCHAFFER
2 CAN1830 LEN HOUGHTON
3 RUS2828 SERGEY GONCHAROV
4 UKR2219 MYKOLA KHITSENKO
5 USA3933 BRUCE WAY
6 CAN1847 LUKE LAPORTE
7 RUS2830 VLADIMIR TROFIMOV
8 FRA1302 BALLAUD BILL
Master Mens Right 70
1 CAN1838 GERARD BEAUDRY
2 ITA4108 FRANCO CAPRA
3 USA3936 GENE DUNN
4 RUS2872 ARTUR AGADZHANYAN
5 GER2306 ANDREAS GARCIA
6 CAN1837 GARY MACDONALD
Master Mens Right 80
1 USA3939 HERMAN McCOY
2 USA3938 JOHN PARTON
3 FIN1503 PASI KUNNARI
4 ITA4109 ERMANNO MARANGON
5 RUS2825 ALEXANDER BAKLANOV
6 FIN1504 KIM SODERHOLM
7 ARM4005 DAVIT NERSISYAN
8 RUS2826 NIKOLAY MORSUEV
9 GER2305 SANDOR SZILAGYI
10 CAN1841 TREVOR WILLIAMS
PAULO ROGERIO DE OLIVEIRA
SABINIONI
11 BRA5320
12 BEL1201 FREDERIC ANDRE
CARLOS EDUARDO ARAUJO D
AVOLI
13 BRA5319
14 CAN1840 SYLVIO BOURQUE
Master Mens Right 90
1 USA3941 BILL COLLINS
2 USA3928 JAMES BATTLES
3 LTU6102 ALEKSANDRAS PANCEROVAS
4 CAN1843 FRED ROY
5 SWE3006 JORGEN KARLSSON
6 BUL1006 DANIEL ZHIVKOV
7 CAN1842 PAUL ZAGROBELNY
8 POL2502 DARIUSZ SUZOS
9 HOL2904 JOCK MCKAY
10 SWE3005 JONNY JONSSON
11 RUS2827 BORIS TRIKOLICH
Senior Grand Master Right 75
1 GBR2703 PETER KIRLEW2 JPN1908 SEIJI NAKAHARA
3 JPN1911 SATOSHI TAKEI
Senior Grand Master Right 90
1 USA3931 RAY DARLING
2 CAN1832 TONY SENGER
3 USA3971 JIM WOOLSEY
4 CAN1883 ROGER MANSON
5 BRA5321 HUGUES JORGE
Senior Grand Master Right 90+
1 USA3972 JOE RAMIREZ
2 ITA4110 GIULIO BERTACCHI
3 CAN1882 RUDY DEUTSCH
November 29th - December 7th 2008
Kelowna, B.C. Canada
day 2
Boys Right 50
1 RUS2857 YURY KAKORIN
2 KAZ2001 BAUYRZHAN ABUYUROV
3 SWE3011 JESPER RYDSTDT
4 CAN1886 TANNER STEWART
Boys Right 55
1 RUS2858 EDUARD MULLAGUOV
2 CAN1802 JOSEPH DIRK
Boys Right 60
1 RUS2859 SOSLAN AKHPOLOV
2 ESP4204 OSCAR UTIEL ESCRIBANO
3 CAN1870 KEVIN KUEMPER
4 CAN1872 JAMES BOWEN
Boys Right 65
1 BUL1008 GEORGI GAYDARDJIEV
2 UKR2233 SHENGELI GORBATENKO
3 KAZ2003 VIKTOR MIKHAILOV
4 SWE3012 SIMON SJODIN
5 CAN1865 DAUSEN KLUIN
6 BRA5324 FELIPE DOS SANTOS BARBOSA
7 CAN1871 JARED BORSTMAYER
Boys Right 70
1 RUS2807 ALEXEI LOBANOV
2 RUS2860 NIKOLAY RESHETNIKOV
3 USA3963 MICHAEL HANN
4 CAN1873 RYAN HUMEN
5 USA3964 SAXXON RYAN
6 CZE1609 RADEK KLEIN
7 SWE3013 TOMMY YNGVESSON
Boys Right 80
1 RUS2861 RUSLAN DZHIBILOV
2 RUS2862 MAKSIM FOMIN
3 CZE1601 MATEJ SVOBODA
4 TUR5112 HASAN ALI SAY
5 USA3965 GREG ARNOLD
6 JPN1912 EIRYOKU ITAKURA
7 BRA5325 GUISEPPE PANZETTI
Boys Right 80+
1 RUS2864 ARTEM GRISHIN
2 USA3967 TOM DIXON
3 RUS2863 ANDREY MINASYAN
4 CZE1603 JAN TESAR
5 NOR1406 ASLE KVAMSDAL
6 CAN1876 KEENAN KOHUT
7 USA3966 JOSH WHITE
8 TUR5108 KAMIL YUCEL
9 BRA5326 KAYQUE DE SILVA
10 CAN1875 JOHN HUSEINI
Disabled Ladies Right 60
1 CAN1852 LAURA WEBB
2 RUS2846 DAMIRA KANTSEROVA
3 RUS2854 NATALIA YANUTO
4 TUR5106 HATICE GUNACTI
Disabled Ladies Right 60+
1 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
2 RUS2847 IRINA TURCHINSKAYA
Disabled Mens Right 60
1 RUS2848 MIKHAIL ZVEREV
2 BRA5301 VALDOMIRO PEREIRA DE SOUZA
3 TUR5105 MEHMET KAYA
4 UKR2229 OLEXANDR BURYA
Disabled Mens Right 75
1 RUS2849 RUSLAN MAMEDOV
2 BLR2608 VIKTAR BRATCHENIA
3 CAN1864 VERNON MARTEL
4 TUR5115 NURETTIN YUKSEL
5 RUS2850 VIACHESLAV SAMARIN
6 BRA5303 CARLOS APARECIDO GONCALVES
7 CAN1868 GARRY KELL
Disabled Mens Right 90
1 RUS2851 ROMAN KRUGLIKOV
2 UKR2231 VADYM KRASOV
3 CAN1869 ALLAN HEINRICKS
CARLOS EDUARDO ARAUJO D
AVOLI
4 BRA5319
5 CAN1866 BRANDON DUKE OLAFSON
Disabled Mens Right 90+
1 TUR5116 MUSTAFA DINLEYICI
2 TUR5104 SUREYYA AYCE
3 RUS2852 VLADIMIR MAKARISHCHEV
4 RUS2853 VLADIMIR GLADILIN
5 UKR2232 OLEKSANDR POROSHYN
6 KAZ2021 RUSTAM AKRAMOV
Girls Right 45
1 RUS2865 NADEZDA ERMAKOVA
2 UKR2236 IULIIA DEMCHUK
3 TUR5101 KEVSER TOPALOMER
4 CAN1877 LACEY BORSTMAYER
5 CAN1878 EMILY JONES
Girls Right 50
1 KAZ2015 NAZERKE MALKHAIDAROVA
2 TUR5109 ESRA KIRAZ
Girls Right 55
1 KAZ2017 ZHAZIRA AKBAYEVA
CONSUELO MARIA DE SOUZA
ALMEDIA
2 BRA5348
3 SWE3014 CAROLINA PETTERSSON
4 RUS2866 YULIA GORSKOVA
5 USA3948 ASHLEY STOKES
6 POL2503 MARTA OPALINSKA
Girls Right 60
1 RUS2867 ANASTASIYA KARPUKHINA
DAMARIES MALAQUIS SOARES DA
SILVA
2 BRA5346
3 KAZ2018 NAZERKE YEGINBAYEVA
4 RUS2868 TATYANA NIKISHEVA
5 CAN1854 LAURA COOK
6 CZE1607 MARKETA VOJTKOVA
Girls Right 70
1 SWE3016 SARAH BACKMAN
2 RUS2869 MARINA KRYLOVA
3 SWE3015 ELIN HAAG
4 TUR5103 TUGBA KOC
5 USA3954 KELSEY KLEINHANS-SIMMONS
6 USA3968 JOLENE RICHARDS
7 CAN1879 ALEXA MITCHELL
Grand Master Right 75
1 CAN1831 DAVE HICKS
2 SWE3004 KENT ANDERSSON
3 GER2302 JURGEN BAUMANN
4 JPN1909 TAKASHI URAGI
5 USA3927 STEVE MYERS
6 HUN3403 MIHALY JOZSA
7 USA3926 ZEE BUGAI
8 CAN1837 GARY MACDONALD
9 GER2305 SANDOR SZILAGYI
10 KAZ2014 SERGEY MIKHAYLOV
11 JPN1908 SEIJI NAKAHARA
Grand Master Right 90
1 USA3930 JOHN WOOLSEY
2 CAN1832 TONY SENGER
3 RUS2829 ALEXANDR POZDNYAKOV
4 CZE1606 JAROSLAV STUSEK
5 POL2501 JANUSZ PIECHOWSKI6 USA3928 JAMES BATTLES
7 SWE3005 JONNY JONSSON
8 CAN1833 JOZEF TROCHA
9 ISR3101 JOE FORMAN
Master Ladies Right 60
1 BRA5347 CRHIS REGIANE TEODORO SOUZA
2 BRA5350 MARIA CRISTINA BOGNAR
3 HUN3405 JUDIT ZSIRAINE
4 RUS2845 OLGA OREKHOVA
5 CAN1862 LORI LAROCQUE
6 CAN1850 SHERRI SLUYMERS
7 TUR5106 HATICE GUNACTI
Master Ladies Right 70
1 LTU6103 VILIJA PARNARAUSKIENNE
2 USA3961 CAROLYN FISHER
3 CAN1863 JOANNE LACHANCE
4 GER2309 PETRA SPATZ
5 BRA5341 MARIA APARECIDA COLIS JORGE
6 KGZ5904 OLGA IAROSLAVTSEVA
Master Ladies Right 80+
1 CAN1860 LORI POW
2 BRA5336 ABADIA NASCIMENTO
3 BRA5335 HELENICE DE SOUZA ALMEIDA
4 USA3962 CYNTHIA YERBY
5 USA3959 CONNIE ANDERSON
Master Mens Right 100
1 SWE3008 THOMAS FALTSJO
2 HUN3404 FERENC SIMON
3 USA3946 ROBERT COPPLA
4 GER2308 STEFAN METKA
5 USA3945 JOHN LA VERGNE
6 CAN1844 BEN SOLES
7 CAN1845 TERRY PALASCHAK
Master Mens Right 100+
1 USA3970 BOB SCHAFFER
2 CAN1830 LEN HOUGHTON
3 RUS2828 SERGEY GONCHAROV
4 UKR2219 MYKOLA KHITSENKO
5 USA3933 BRUCE WAY
6 CAN1847 LUKE LAPORTE
7 RUS2830 VLADIMIR TROFIMOV
8 FRA1302 BALLAUD BILL
Master Mens Right 70
1 CAN1838 GERARD BEAUDRY
2 ITA4108 FRANCO CAPRA
3 USA3936 GENE DUNN
4 RUS2872 ARTUR AGADZHANYAN
5 GER2306 ANDREAS GARCIA
6 CAN1837 GARY MACDONALD
Master Mens Right 80
1 USA3939 HERMAN McCOY
2 USA3938 JOHN PARTON
3 FIN1503 PASI KUNNARI
4 ITA4109 ERMANNO MARANGON
5 RUS2825 ALEXANDER BAKLANOV
6 FIN1504 KIM SODERHOLM
7 ARM4005 DAVIT NERSISYAN
8 RUS2826 NIKOLAY MORSUEV
9 GER2305 SANDOR SZILAGYI
10 CAN1841 TREVOR WILLIAMS
PAULO ROGERIO DE OLIVEIRA
SABINIONI
11 BRA5320
12 BEL1201 FREDERIC ANDRE
CARLOS EDUARDO ARAUJO D
AVOLI
13 BRA5319
14 CAN1840 SYLVIO BOURQUE
Master Mens Right 90
1 USA3941 BILL COLLINS
2 USA3928 JAMES BATTLES
3 LTU6102 ALEKSANDRAS PANCEROVAS
4 CAN1843 FRED ROY
5 SWE3006 JORGEN KARLSSON
6 BUL1006 DANIEL ZHIVKOV
7 CAN1842 PAUL ZAGROBELNY
8 POL2502 DARIUSZ SUZOS
9 HOL2904 JOCK MCKAY
10 SWE3005 JONNY JONSSON
11 RUS2827 BORIS TRIKOLICH
Senior Grand Master Right 75
1 GBR2703 PETER KIRLEW2 JPN1908 SEIJI NAKAHARA
3 JPN1911 SATOSHI TAKEI
Senior Grand Master Right 90
1 USA3931 RAY DARLING
2 CAN1832 TONY SENGER
3 USA3971 JIM WOOLSEY
4 CAN1883 ROGER MANSON
5 BRA5321 HUGUES JORGE
Senior Grand Master Right 90+
1 USA3972 JOE RAMIREZ
2 ITA4110 GIULIO BERTACCHI
3 CAN1882 RUDY DEUTSCH